Kiedy słyszę nazwę tego miasta czuję ciepło w okolicy serca, moje zmysły zapadają w stan przyjemnego odrętwienia, a pamięć przywołuje piękne wspomnienia. Tavirę odwiedziłam dwa razy. Za każdym razem wizyta miała inny charakter, wibracje i rodzaj wzruszeń.
Za pierwszym – chwytałam miasto łapczywie, głodna pięknych zabytków, uliczek, oszołomiona energią Starego Miasta. Te odwiedziny zapamiętałam jako błysk kolorów, dobrego stylu w architekturze i pysznej kolacji na malowniczym brzegu rzeki. Za drugim – smakowałam Tavirę spokojnie, bez pośpiechu, rozkoszując się każdym kęsem. Odkrywałam na nowo leciwe kościoły, kamieniczki i brukowane ulice z tą samą radością, jaka towarzyszyła mi podczas pierwszej wizyty.
Co warto wiedzieć o Tavirze
Tavira nazywana jest perłą regionu Algarve i bezwzględnie na taką nazwę zasługuje. Jest pełna malowniczych zakamarków, zabytków i tradycyjnej portugalskiej architektury. Na dodatek wyjątkowo poetycko przedzielona rzeką Gilão, nad którą znajduje się starożytny rzymski most będący stałym punktem każdej wycieczki i chyba jednym z najczęściej fotografowanych obiektów w Portugalii. Po obu stronach rzeki życie toczy się w kawiarniach, restauracjach, na trasach spacerowych.
Zwiedzaj świat. To lepsze niż najpiękniejszy sen.
Ray Bradbury
Historia Taviry
Historia miasta jako ośrodka egzystencji mieszkańców jest długa, burzliwa, jak również dobrze udokumentowana. Energię jego barwnych dziejów da się zauważyć w rozmachu, z jakim została rozplanowana tutejsza infrastruktura i w obecności wielu zabytków. Tavira w okresie średniowiecza była małą, lecz wyjątkową wioską rybacką. Wyjątkową, bo z dostojnym, warownym zamkiem na czele, z murów którego rozciągał się rozległy widok na całą okolicę. Pod koniec XIV wieku stała się najważniejszym ośrodkiem ludności w Algarve gromadzącym w sobie wszystko, co niezbędne do pełnej, prężnej ewolucji miasta. W wieku XVI pod względem rozwoju bądź ważności ustępowała miejsca jedynie Lizbonie i Porto.
Tavira w latach świetności mogła poszczycić się statusem morskiego centrum handlowego zarówno krajowego, jak i zagranicznego, odgrywającego fundamentalną rolę we wzroście gospodarczym, społecznym, demograficznym całego kraju. Miasto na przestrzeni wieków odradzało się kilkukrotnie, formułując swój kształt oraz charakter pod wpływem różnorodnych prądów myślowych czy idei pochodzących od wielokulturowych kupców, wolnomyślicieli, a także innych przybyszów z dalekich, nadmorskich krain. Było też przedmiotem zaciekłych walk pomiędzy różnymi ludami i wyznaniami, by w końcu na dobre stać się enklawą chrześcijaństwa. Dowody na niepodzielne panowanie tego nurtu wiary da się zauważyć niemalże na każdym kroku. Jednak najsilniejszą stronę Taviry stanowi wielowymiarowość, która towarzyszy jej od początków istnienia i tworzy tę niepowtarzalną atmosferę.
5 rzeczy, które warto zrobić w Tavirze
- Ukryć się na jednym z zielonych, małych placów schowanych wśród uroczych, kamieniczek i śpiewie ptaków . Oddać się błogiemu lenistwu na drewnianej ławeczce tuż pod drzewem mandarynkowym, przez liście którego przenikają promienie słońca. To bezcenne doznanie energii tego miasta i mieszkających w nim ludzi.
2. Zagubić się pięknych, cichych uliczkach gwarantujacych przeniesienie się w czasie nawet o kilka epok wstecz.
3. Zatrzymać się na gwarnym brzegu rzeki, w jednej z uroczych restauracji, by delektować się zachodem słońca i smaczną ucztą.
4. Odwiedzić ruiny zamku, z murów którego roztacza się malowniczy widok na miasto i rzekę, a jego ogród pełny jest soczystej roślinności w postaci drzew, krzewów i słodkich kwiatów.
5. Nawet jeżeli nie jest się fanem architektury sakralnej warto poświęcić jej chwilę. W Tavirze znajduje się bowiem wiele ciekawych budowli świątynnych, świadczących o charakterze danej epoki i jej samej.
Tavira to must see na trasie zwiedzania Portugalii!