Marzena Szybiak: certyfikowany coach, magister psychologii biznesu, autorka indywidualnego programu wspierającego osoby w zmianie: „Należy się Marzenie”, kobieta, marzycielka, partnerka, siostra, córka, studentka życia. Pomaga innym, aby odkrywali to, co ich blokuje, by doceniali siebie i ruszali z impetem do przodu. Pragnie, by ludzie zaczęli prawdziwie wierzyć w siebie, „nabierali wiatru w żagle” i spełniali swoje upragnione cele i marzenia. Chce, by osoby, z którymi praceję osiągały swoje cele.
Katarzyna Lelów: Mieszkasz na przepięknej Malcie, którą jestem absolutnie zauroczona i którą miałam szczęście poznać parę lat temu podczas wakacji. Wiem, że to niezwykle piękne miejsce! Dlaczego Malta? Co Cię urzeka w tym miejscu? Które jej zakamarki są według Ciebie najpiękniejsze?
Marzena Szybiak: Malta to dla mnie przede wszystkim morze, piękna pogoda, dobre jedzenie, bogata historia i tętniąca życiem kultura.
To otoczona morzem wyspa – najmniejsze państwo członkowskie Unii Europejskiej o łącznej powierzchni 316 km2. Malta doświadcza bardzo łagodnych zim i gorących, suchych lat i cieszy się ponad 3000 godzinami nasłonecznienia w roku. Sezon letni zaczyna się od połowy kwietnia i trwa aż do listopada.
Z racji tego, że kocham morze, doceniam, że jestem nim otoczona z każdej strony. Mieszkam 13 minut spacerkiem od plaży. Jeśli nawet nie mieszkasz tuż przy plaży, nigdy nie jesteś za daleko, by cieszyć się morską kąpielą. Więc jeśli masz ochotę na spontaniczną kąpiel lub nurkowanie w czystym, błękitnym Morzu Śródziemnym w ciągu dnia lub chcesz oglądać wspaniałe słońce zachodzące nad morzem wieczorem to 10-30 minut jazdy, umożliwi Ci odwiedzenie ulubionych miejsc.
Maltański i angielski są oficjalnymi językami Malty, a wielu Maltańczyków biegle posługuje się również włoskim. Brak bariery językowej pomaga w codziennym życiu. Studiowałam 6 miesięcy we Włoszech i doświadczyłam na własnej skórze czym jest bariera językowa. Ja nie znałam języka włoskiego, a Włosi angielskiego i doświadczałam sytuacji, w których tylko body language był moim wsparciem i pomocą. Na szczęście emocje wyrażane poprzez m.in. mimikę twarzy, w sytuacjach kryzysowych, są międzynarodowe 😉. Na uniwersytecie radziłam sobie w języku angielskim, ale poza nim doświadczyłam wielu wyzwań, dlatego brałam pod uwagę ten element wybierając swoje miejsce do życia.
Ze względu na swoje strategiczne położenie na Morzu Śródziemnym, Malta ma bardzo bogatą i interesującą historię ze względu na sukcesję mocarstw na przestrzeni lat, w tym Fenicjan, Rzymian, Normanów, Arabów, Rycerzy św. Jana, Francuzów i Brytyjczyków. Oprócz tego, że przyczyniło się to do powstania bardzo wyjątkowej kultury, na każdym rogu można doświadczyć trochę historii Malty. Położenie w centrum Morza Śródziemnego sprawia, że szybki lot na Maltę jest łatwy i wygodny. Lot do Polski trwa około 2,5 godziny.
Maltańczycy słyną z gościnności i z tego, że lubią świętować.
Festiwale odbywają się przez cały rok, ale większość świąt odbywa się między majem a wrześniem, podczas których każda wioska świętuje swojego patrona, organizując spektakularny pokaz sztucznych ogni, orkiestry grają muzykę, a po kolorowych, udekorowanych ulicach nosi się posąg patrona. Warto przyjechać na Maltę w tym okresie, by móc doświadczyć tych celebracji i atmosfery.
Siostrzaną wyspą Malty jest wyspa Gozo. Uwielbiam weekendowe przerwy na Gozo. Gozo znajduje się w odległości 15-20 minut promem od Malty i jest to spokojniejsza część państwa. Mam swoje ulubione zakamarki zarówno na Malcie jak i na Gozo 😊 Trudno mi opisać w kilku zdaniach, gdzie i jak tam dotrzeć, ale jeśli wybieracie się na Maltę i chcecie wiedzieć więcej, zapraszam do kontaktu.
Czy i jak zmiana otoczenia z polskiego na maltańskie wpłynęła na Ciebie? Masz więcej energii, pomysłów?
Tempo życia na Malcie generalnie różni się od tego w Polsce, dlatego to miejsce nie dla każdego. Ja szukałam balansu pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym i to był jeden z powodów wyboru śródziemnomorskiego klimatu i słonecznej Malty.
Zauważyłam, że średnio Polacy opuszczają wyspę po około dwóch latach – maksymalnie trzech. Maltę albo kochasz i akceptujesz ze wszystkimi urokami i „niedociągnięciami” albo frustracja powoduje decyzję o zmianie kraju. Tak, tak – można być sfrustrowanym tempem i organizacją niektórych spraw na miejscu 😊 Malta to cudowny kraj, ale jeśli mamy jakiekolwiek deficyty w różnych obszarach życia, nie zawsze dobra pogoda to zrekompensuje. Niektórzy wręcz tęsknią za tempem życia, które prowadzili wcześniej, ale właśnie zmiana klimatu, miejsca zamieszkania i doświadczenie życia w obcym kraju, pomaga odkryć czego naprawdę chcą i poznać siebie lepiej.
Ja mieszkam na Malcie od 5 lat. Czy zmiana otoczenia wpłynęła na mnie? Tak. Zawsze zmiana otoczenia w bezpośredni lub pośredni sposób wpływa na nas. Często zmiana otoczenia prowokuje do wyjścia ze strefy komfortu, do pokonywania barier, pobudzania – kontrolowania emocji. Zmiana otoczenia wpływa na nas zawsze – a czy to zauważymy i wyciągniemy wnioski i jakie – to zależy od nas, naszej świadomości siebie.
Czy zmiana otoczenia może nam zagwarantować więcej wspomnianych pomysłów ?
Zmiana otoczenia może pomóc. Może pomóc zdystansować się, przemyśleć , pomyśleć, uświadomić, spojrzeć na życie z innej perspektywy. Może sprowokować więcej pomysłów, ale to wszystko zależy od nas. To w nas jest źródło motywacji/wiedzy/siły – zmiana otoczenia to tylko pomoc w odkrywaniu siebie. Sama polecam zmianę otoczenia z wielu powodów, ale to nie jest uniwersalne rozwiązanie dla każdego.
Wyjazdy Coachingowe na Maltę i sesje 1/1 to mój nowy projekt, który będę realizowała już od stycznia 2022 roku i zapraszam każdego, kto potrzebuje popatrzeć na niektóre sprawy z dystansu, tak by wrócić do Polski z konkretnymi zmianami i działać z planem i nową energią. Wyjazd i zmiana środowiska to rozwiązanie dla tych, którzy na swoje życie chcą popatrzeć z dystansu.
Pracujemy nad Tobą z Tobą. Moim celem jest Twój sukces. Przed wyjazdem ustalam zasady i poznajemy się bliżej na sesjach coachingowych. Decydując się na wyjazd masz mapę, którą szkicujemy wspólnie, a szczegóły analizujemy na miejscu. Na razie jestem dostępna tylko online, ale już nie mogę się doczekać spotkań na żywo.
Jesteś zawodowym coachem, psychologiem biznesu. Czy zmiana otoczenia jest jednym z elementów, na którą nakierowujesz swoich Klientów (Pacjentów) potrzebujących poprawy swojego życia/zmiany kierunku działań? Na czym przede wszystkim koncentrujesz się w pracy z osobą, która zgłasza się do Ciebie o poradę/pomoc?
Jako coach szukam odpowiedzi w osobie, z którą przeprowadzam proces.
Jako psycholog biznesu – dbam o to, by potrzeby mojego klienta były zaspokojone. Dla mnie coaching to odkrywanie siebie, balansowanie i układanie życia zgodnie ze swoim planem. To fascynująca przygoda pełna niespodzianek. Ja zapraszam, jeśli chcesz bym Ci towarzyszyła i pomogła poukładać sprawy, w których utknąłeś, chcesz coś ulepszyć, zmienić, masz dylemat … Coaching pomaga spojrzeć na siebie z innej perspektywy i stosunkowo szybko znaleźć rozwiązanie, z poszanowaniem siebie i własnych wartości.
Czy zmianę otoczenia polecam – tak, ale nie wszystkim. Polecam zmianę środowiska tym, którzy dochodzą do wniosku, że chcą, że potrzebują, że utknęli i nie wiedzą co dalej. Bywa tak, że zgłaszają się do mnie osoby, które bardzo chciałyby wyjechać z Polski, ale boją się/nie wiedzą, od czego zacząć, jak poukładać dotychczasowe życie, by wyjechać i sprawdzić jak to jest żyć poza krajem. Czy ja daję recepty na szczęśliwe życie za granicą? Absolutnie nie. Ja pomagam dotrzeć do źródła i poznać prawdziwe powody wyjazdu. Jeżeli sesje coachingowe kończą się planem działania, w którym jest zawarty wyjazd to wspieram w realizacji.
Na czym skupiam się w pracy z klientami? Na źródle, na prawdziwej przyczynie leżącej u podstaw nawiązania kontaktu ze mną. Skupiam się na tym dlaczego się do mnie zgłosili, czego szukają, czego chcą i pomagam w realizacji planu, który wspólnie tworzymy. Koncentruję się na pomocy. Zawsze bardzo zależy mi, by osoba, która się do mnie zgłasza była zadowolona i miała rezultaty i pewność, że kontakt ze mną było słuszną decyzją i krokiem naprzód ze swoim życiem i planami.
Co Ci daje największą satysfakcję w pracy coacha? Jaka jest esencja pracy coacha, psychologa biznesu? Na czym ta praca polega? Opowiedz trochę o charakterze Twojej działalności.
Choć wiele się mówi o coachingu, choć coachów w Polsce jest z roku na rok coraz więcej, w dalszym ciągu spotykam osoby, które błędnie rozumieją ideę i cel sesji coachingowych. Czym zatem jest coaching? To forma wsparcia w realizacji celów, wprowadzaniu zmian, rozwiązywaniu problemów, przezwyciężaniu ograniczeń i schematów oraz wychodzeniu ze strefy komfortu.
Coaching nie jest celebrycką mową motywacyjną. Nie jest też pustym stwierdzeniem „wszystko jest możliwe”, „dasz radę”, „myśl pozytywnie” czy „będzie dobrze”. Jest to szczera, otwarta rozmowa i prawdziwe spotkanie z drugim człowiekiem. To relacja partnerska. Dobry coach nie wykona za Ciebie zadań, ale stworzy Ci odpowiednie warunki, zapewni wsparcie i pomoże popatrzeć na jeden temat z kilku perspektyw, by ułatwić podjęcie decyzji.
Oczywiste dla wszystkich jest, że w sporcie za wyniki odpowiada nie tylko zawodnik, ale również wspierający go trener, prawda?
Z pomocy trenera czy coacha, warto korzystać również w innych dziedzinach życia, chociażby takich jak życie osobiste (life coaching) czy życie zawodowe (business coaching). Cele i plany życiowe można realizować samodzielnie bez pomocy żadnych specjalistów, więc możesz się zastanawiać czy coach jest potrzebny? Jeśli zamierzasz wprowadzić ważną i trudną zmianę do swojego życia, to taka pomoc może się okazać naprawdę skuteczna i niezbędna. W przypadku niektórych celów pomoc przypomina pomoc trenera, z której korzysta sportowiec/zawodnik.
Wiedz, że na przeszkodzie do osiągania wielu celów stoi nikt inny – tylko Ty sam. Warto dokonywać odważnych zmian pod okiem coacha i z jego wsparciem.
Największą satysfakcję dają mi rezultaty, czyli pozytywne zmiany w życiu klientów.
Jeżeli słyszę – Dziękuję i wiem, że osoba, w którą zainwestowałam czas sama odkryła, co chce zmienić i jak – to dla mnie jako Coacha- największy sukces. Coaching to relacja partnerska – ja pomagam, naprowadzam, towarzyszę, wspieram, ale to głównie od nastawienia i chęci osoby coachowanej zależą rezultaty wspólnej pracy.
Należysz do Klubu 555. Przybliż trochę ideę tego klubu. Dlaczego zostałaś jego członkinią?
Klub 555 to wspaniała inicjatywa Fryderyka Karzełka – człowieka, który mnie i tysiące innych osób inspiruje swoją postawą i swoimi działaniami. Wstawanie codziennie o godzinie 5:55 i spotkanie się z tysiącami osób, które na żywo meldują się na livie na Facebook’u, to dobry początek dnia. 😊 Uśmiecham się, bo ja byłam jedną z osób, która szukała porannej motywacji i wtedy z pomocą przyszedł Fryderyk i jego poranne audycje. Dziś ja promuję klub i zachęcam do słuchania programu, w którym Fryderyk i inni zaproszeni przez niego eksperci dzielą się nie tylko wiedzą, ale i doświadczeniem. Poza tym, pozytywne nastawienie zawsze bardziej mnie kręciło od narzekania więc staram się szukać dla siebie środowiska, w którym ludzie mają podobne wartości. Zachęcam też do wykonania analizy PRO – planu rozwoju osobistego. Zapraszam do kontaktu jeśli chcecie wiedzieć więcej na ten temat.
Mieszkam poza Polską od paru lat. Moje doświadczenia emigracyjne pokazały, że na tzw. emigracji można miewać różne momenty kryzysu. Czy osoby – będące właśnie w kryzysie związanym z życiem na emigracji – mogą się do Ciebie kierować? Jakiego rodzaju/systemu pomocy mogą od Ciebie oczekiwać?
Mieszkam na Malcie od 5 lat. Wcześniej 4.5 roku mieszkałam w UK, a 6 miesięcy studiowałam we Włoszech. Spotykałam, spotykam Polaków, którzy dzielą się swoim doświadczeniem. Zgłaszają się do mnie Polacy w kryzysie i to właśnie dla nich piszę e-booka, którego będę dystrybuować właśnie Polakom mieszkającym poza Polską, by dotrzeć z pomocą do większego grona osób w potrzebie.
Najczęstszymi problemami, z którymi zgłaszają się do mnie Polacy to:
- Nawiązywanie relacji osobistych / Samotność
- Tęsknota ( m.in. za rodziną, przyjaciółmi, miejscami, zwierzętami )
- Odmienna mentalność i zachowania
- Problemy formalne i socjalne
- Problemy adaptacyjne
- Brak umiejętności posługiwania się językiem angielskim na wystarczającym poziomie
- Współpraca z osobami z różnych środowisk
- Negocjacje finansowe, rozmowa na temat warunków zatrudnienia.
- Powrót do Polski – to ogromne wyzwanie, dylemat i dla wielu marzenie.
- Problemy dotyczące przemijania – jak poradzić sobie z tym, że rodzice są w starszym wieku, że być może niedługo odejdą, a ja jestem tak daleko
- Brak rozwoju / zastój życiowy
- Brak zadowolenia z pracy / wypalenie zawodowe
Coaching 1/1 ze mną to odkrywanie siebie, budowanie celu i planu oraz wsparcie w jego realizacji.
Nie wykonam planu za Ciebie, ale pomogę, byś ulepszył swoje życie.
Zapraszam na spotkania online lub od stycznia 2022 na słoneczną Maltę.
Pierwsza konsultacja jest darmowa, umów się, by sprawdzić czy jestem w stanie Ci pomóc.
Znajdziesz mnie:
https://www.facebook.com/marzena.szybiak
Dziękuję za cudowną i pełną rozmowę!
Ściskam, dziękuję i do zobaczenia 😊
MS