I tak oto na blogu zagościł kolejny wywiad z kolejną artystyczną duszą, właścicielką Fundacji Etnoster Anną Grodziską. Z inicjatywy Ani pojawi się w Algarve niezwykła galeria sztuki – miejsce zrzeszające i wystawiające różnorodne dokonania artystów oraz wspierające wszelkie przejawy aktu twórczego.
1. Aniu, opowiedz trochę o fundacji Etnoster.
O założeniu fundacji myślałam już wiele lat. Organizowanie wystaw i imprez artystycznych, promowanie artystów w kraju, a szczególnie poza granicami wiąże się z ogromną satysfakcją zarówno dla artystów, oglądających i organizatorów, ale również jest to ogromne wyzwanie. Nie chodzi tylko o koszty organizacyjne – przeszkodę mogą stanowić przepisy (inne w każdym kraju). Niektóre instytucje – mimo wspaniałych galerii i ogromnych chęci – nie mogą współpracować z firmami komercyjnymi lub z artystą indywidualnie.
Przepisy i ustawy pozwalają tylko na współpracę z innymi fundacjami lub organizacjami społecznymi. Organizując imprezy artystyczne w Hongkongu, Malezji, we współpracy z MSZ, Akademiami Sztuki i innymi organizacjami – byliśmy bardzo ograniczeni jako firma.
Fundacja pozwala wykorzystać wszystkie możliwości, aby promować artystów i sztukę w każdym wymiarze. W szczegółowym statucie fundacji znajduje się opis szerokich możliwości realizacji celów.
2. Jakie są główne cele i wizja galerii artystycznej w Algarve?
Galeria artystyczna w Algarve pomaga artystom zaprezentować swoje dzieła szerokiej publiczności z całego świata, sprzedawać, a co najważniejsze zarabiać na swojej sztuce. Promocja wybranych artystów będzie nie tylko odbywać się w samej galerii, ale również na zewnętrznych aukcjach, wystawach, festiwalach i innych imprezach. Aukcje, organizowane dzięki galerii, pomogą zebrać środki finansowe na kolejne projekty fundacji.
Wyobraź sobie, że promocja jednego artysty to jest kolaż i potrzebujesz wielu różnych elementów, żeby stworzyć niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju dzieło. Na tej płaszczyźnie nie ma schematów, trzeba myśleć kreatywnie. Galeria jest dla mnie jednym z takich elementów, innym fundacja, jeszcze innym Akademia Sztuki itd.
Moim zdaniem możliwości są nieograniczone, potrzebna jest tylko wyobraźnia.
Artysta chce tworzyć, ma w głowie zupełnie inne obrazy i często nawet nie odbiera telefonu, a co dopiero organizowanie wystaw, promocja, reklama w social media, sprzedaż. Sama wiesz, ile to zajmuje czasu i pracy.
3. Czy istnieje konkretny profil artystyczny, który chce promować galeria?
Galeria Etnoster nie jest tradycyjną galerią. Chciałam stworzyć raczej DOM dla sztuki.
Każda praca artystyczna ma tutaj swój wygodny kącik😊 Ty również możesz czuć się tutaj swobodnie, wpaść na kawę, poczytać książkę, poszukać inspiracji, porozmawiać. Dla mnie jest również pracownią, w której mogę tworzyć swoje prace, organizować spotkania i warsztaty.
4. Jakie rodzaje prac artystycznych będą głównie wystawiane w galerii?
Osobiście lubię prace, które wychodzą poza ramy i lubię zmiany. Może trochę dlatego, że pochodzę jednak z Polski, gdzie w przeszłości trzeba było zrobić coś z niczego. Pamiętam, że np. brakowało na runku plakatów i naklejek na ściany, więc jako dziecko malowałam plakatówkami lub kredkami jakieś obrazki i przyklejałam je na ścianę.
Zauważyłam, że w Portugalii też tak trochę jest. Można tu spotkać wielu bardzo kreatywnych artystów, którzy tworzą wspaniałą sztukę recyklingu. Nie ma jednego rodzaju prac artystycznych, które będą głównie wystawiane –raczej przygotuj się, że zawsze znajdziesz coś innego.
5. Czy planujesz prezentować prace lokalnych artystów? Czy jesteś też otwarta na artystów z innych regionów Portugalii lub krajów?
Na otwarciu galerii będzie można zobaczyć prace artystów z Portugalii, Włoch, Cypru i Hiszpanii. Pochodzenie artysty nie jest dla mnie żadnym ograniczeniem. W Algarve spotyka się artystów z całego świata! Niektórzy mieszkają tu od wielu lat, inni tylko w sezonie letnim lub zimowym.
Chciałabym, żeby galeria była miejscem wielokulturowym, pokazującym nasze różne spojrzenie na świat.
6. Jakie są Twoje plany dotyczące organizacji wystaw i wydarzeń artystycznych w galerii? Czy planujesz regularne rotacje wystaw, czy może skupisz się na długoterminowych ekspozycjach?
Nie planuję długoterminowych wystaw w galerii. Istnieje tyle ciekawych artystów i prac, że chętnie organizuję ciągle nowe projekty oraz wydarzenia. Na ten rok mamy już zaplanowane aukcje charytatywną, projekt realizowany we współpracy z Akademią Sztuki w Szczecinie oraz nowy projekt artystyczny dla wszystkich artystów. O wszystkich wydarzeniach będziemy informować na naszej stronie internetowej i w social mediach.
7. Jakie wyzwania związane z prowadzeniem galerii artystycznej w Algarve przewidujesz ? Jeśli w ogóle Czy są to problemy związane z rynkiem sztuki, promocją lokalnej kultury czy może z infrastrukturą?
Największym wyzwaniem jest dla mnie w tej chwili język portugalski. Chciałabym szybko i płynnie swobodnie się komunikować i jest to wyzwanie związane z zarządzaniem galerią. Rynek sztuki jest tutaj, moim zdaniem „raczkujący” i głodny nowych pomysłów. Nawiązałam już współpracę z Centrum kreatywnym w Loule, aby promować lokalną kulturę i tradycyjne rzemiosła. Jak ktoś jeszcze nie był to serdecznie polecam – miasteczko tętni kreatywnością. Problemem jest dla nas czas. Artyści tworzą i powinni się z tego utrzymywać, a promocja trwa niestety bardzo długo. Większość wystaw jest planowana z co najmniej rocznym wyprzedzeniem.
Bardzo zachęcam do kupowania prac artystów. Takie działanie ma nie tylko wartość inwestycyjną. Kupując, dajemy artystom możliwość utrzymania siebie i często rodziny. W galerii zobaczysz np. ceramikę artystyczną kobiety, która ma piątkę dzieci. Artystka tworzy przepiękne prace, ale musi pracować w biurze, żeby utrzymać całą rodzinę.
8. Czy masz plany dotyczące zaangażowania społeczności lokalnej w działalność galerii?
Społeczność lokalna jest w tym regionie niezwykle aktywna. Wszyscy bardzo chętnie się angażują we wszelkie prace. Są przeróżne grupy: polskich aktywnie działających dziewczyn, a także grupy promujące, sprzedające, imprezowe, artystyczne. Wszyscy musimy ze sobą współpracować!
9. Jakie są Twoje nadzieje i oczekiwania wobec galerii w kontekście lokalnej sceny artystycznej w Algarve? O czym marzysz? Czy widzisz galerię jako ważny punkt kulturalny w regionie?
Galeria jest położona w turystycznej części Algarve, w Armacao de Pera. Lokalizacja jest bardzo istotnym aspektem promocji i dlatego wybraliśmy to miejsce. Mam nadzieję, że nie tylko lokalnie, ale również dla odwiedzających będzie to ciekawy kulturalny punkt na mapie. Na scenie artystycznej nie jesteśmy dla siebie konkurencją. Wspieramy swoje projekty, wystawy, promujemy artystów i zachęcamy do inwestowania w rynek sztuki.
10. Czego możemy się spodziewać podczas otwarcia galerii dnia 17 maja 2024 roku?
Oficjalne otwarcie galerii jest szczególnym wydarzeniem nie tylko dla mnie, ale również dla wszystkich artystów. Wszyscy z niecierpliwością czekamy już na ten moment😊 Z chęcią opowiem o artystach i ich cudownych pracach. Spodziewajcie się ciekawych ludzi, pasjonatów, kolekcjonerów i turystów. Zapraszamy na kieliszek wina, smakołyki i oczywiście zakupy. Tylko w ten dzień do każdego zakupu będzie dołączona niespodzianka.
11. Teraz pytanie, bez którego nie może zaistnieć żaden wywiad🙂 Dlaczego Algarve ?
Czuję się tutaj częścią całości, a miejscowa ludność jest niezwykle gościnna. Piękna natura, słońce, ocean, pyszne jedzenie i ciekawa kultura.
Dodatkowym atutem jest załatwianie formalności. Ponieważ jesteśmy w EU, wszystko można w miarę szybko zorganizować.
Algarve po prostu przyciąga jak magnes.
Dziękuję za rozmowę!
Zajrzyjcie koniecznie:
Strona WWW:
Jak dojechać:
https://maps.app.goo.gl/19nPGC1Cy1vGynqH9?g_st=ic
Social media:
https://www.instagram.com/etnoster?igsh=enZhazBlbHBwbHZq
https://www.facebook.com/profile.php?id=100089018569376&mibextid=LQQJ4d
Do zobaczenia na wystawach!🇵🇹🍊